10 przykazań dla zawodnika i rodzica

10 Przykazań Piłkarza:

1. Piłka nożna jest naszą pasją - gra w piłkę sprawia przyjemność, a największe osiągnięcia osiąga się tylko z radosnym sercem !
  2. Drużyna jest najważniejsza - jeśli drużynie idzie dobrze, to wszystkim zawodnikom idzie dobrze.
  3. Piłka nożna jest grą zespołową - jeden za wszystkich, wszyscy za jednego. Doceniaj swoich partnerów z wszystkimi ich zaletami i słabościami - każdemu może się trafić gorsze zagranie, gorszy mecz, gorszy dzień, gorszy sezon.
  4. Każdy trening wymaga absolutnej koncentracji i pracowitości - czego nie opanujesz na treningu, to się nie uda podczas meczu.
  5. Zawsze myśl pozytywnie - każdy mecz może być wygrany jeśli tylko wszyscy są o tym przekonani. Wierz i walcz o zwycięstwo od pierwszej do ostatniej minuty meczu.
  6. Dbaj o sprzęt - zawsze dobrze „obchodzić się” z piłką, bo w przeciwnym razie przyjdzie taki moment, że ona „źle się obejdzie” z Tobą !
  7. Nigdy nie lekceważ rywala - Ci którzy myślą, że będzie łatwo, najczęściej po meczu mają głupią minę.
  8. Nigdy nie trać celu z oczu - piłka musi znaleźć się w bramce.
  9. Z tyłu musi być zero - każdy pojedynek jeden na jeden prowadź tak, jakby miał być ostatnim.
  10. Trener ma zawsze rację - pamiętaj o tym dla dobra własnego jak i całej drużyny.

10 przykazań dla rodzica

1. Powodem, dla którego Twoje dziecko gra w piłkę nożną jest zabawa. Nie zabieraj mu radości i nie kreuj go na siłę na mistrza, by w skutek przeciążeń fizycznych i psychicznych przedwcześnie się nie „wypalił” i zniechęcił do gry w piłkę nożną.
  2. Nie próbuj zrealizować swoich zawiedzionych i czasem wygórowanych ambicji poprzez swoje dziecko.
  3. Drużyna ma tylko jednego trenera, który za nią odpowiada. Nie wywieraj na trenera nacisku, próbując wprowadzić swoje wizje rozwoju drużyny i przyszłej kariery sportowej swojej pociechy.
  4. Rolą rodzica w edukacji sportowej jest POMOC dziecku poprzez zachętę, cierpliwość, zrozumienie, zaufanie, słuchanie i wykazywanie zainteresowania. Zachęcaj go, żeby ciężko trenował i dawał z siebie wszystko.
  5. Zawsze wspieraj swoje dziecko - zapewniaj go, że wykonuje coś dobrego będąc po prostu częścią drużyny.
  6. Nie wystarczy, że powiesz kilka słów po meczu. Rozmawiaj z dzieckiem również przed nim. Przed meczem nigdy nie mów „strzel gola”, „musicie wygrać”. Zamiast tego powiedz „baw się dobrze”, „trzymam kciuki”.
  7. Nigdy nie zawstydzaj i nie wprawiaj w zakłopotanie swojego dziecka z powodu występu, postawy czy rezultatu meczu, w którym uczestniczył.
  8. Domagaj się od dziecka godnego sportowego zachowania na boisku ale i poza nim. Wymagaj szacunku dla drużyny i jej zasad, przeciwnika oraz sędziów. Nie pozwól, żeby dziecko przez jakieś niestosowne zachowanie, gesty lub incydenty naraził na szwank dobrą opinię o sobie, swoich rodzicach oraz drużynie.
  9. Jeśli jesteś rodzicem, które nerwowo się zachowuje, krzyczy podczas meczu, skacze przy linii bocznej, bez przerwy podpowiada dziecku co ma robić, dyskutuje z sędzią, trenerem czy innymi rodzicami, ma jakieś uwagi do zawodników - nie oznacza to, że jesteś złym rodzicem, ponieważ chcesz, aby Twoje dziecko odnosiło sukcesy. Ale pamiętaj!!! Tym samym w niczym mu nie pomagasz. Tworzysz tylko sytuację nerwowości, która przenosi się na Twoje dziecko i całą drużynę.
  10. Nie stresuj dziecka, bądź mniej krytyczny. Twój syn potrzebuje twojego wsparcia, zaufania i wiary. Bez zbędnych uwag i oczekiwań będzie spokojniejszy i bardziej odprężony.